Janitza.cz

Janitza Electronics se zabývá vývojem a výrobou energeticky úsporných systémů. Je výrobcem digitálních měřidel, systémů SEMS, univerzálních multimetrů, regulátorů jalového výkonu, systémů pro řízení spotřeby, ¼ hodinového maxima a dalších přístrojů nejvyšší kvality.

KBH.cz

Společnost KBH vyrábí, dodává a instaluje komponenty pro kompenzaci jalového výkonu. Zákazníky jsou elektromontážní firmy, výrobci rozvaděčů, projektanti, velkoobchody a velkoodběratelé elektrické energie. Společnost nabízí kvalitní komponenty a služby za velice příznivé ceny.

2. února 2008, Autor: varner
Jaderná energie

V Dukovanech začala rekordně krátká odstávka

Podle plánu by měla být nejkratší za 23 let provozu tohoto energetického zdroje, řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka. Zatímco dosud výměna části jaderného paliva a pravidelné revize zařízení u jednoho bloku trvaly kolem 30 dní, nyní chtějí odborníci tyto práce poprvé stihnout za 20 dní.

Podle plánu by měla být nejkratší za 23 let provozu tohoto energetického zdroje, řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka. Zatímco dosud výměna části jaderného paliva a pravidelné revize zařízení u jednoho bloku trvaly kolem 30 dní, nyní chtějí odborníci tyto práce poprvé stihnout za 20 dní.

"Výsledky se vyhodnotí. Podle nich se budou zavádět i takto krátké odstávky," uvedl Spilka. Dukovanská elektrárna, která je dosud největším zdrojem elektřiny v Česku, má celkem čtyři výrobní bloky. V noci na dnešek přestal do sítě dodávat proud její blok číslo tři.

Každý dukovanský blok se jednou za rok zastaví kvůli výměně části opotřebeného paliva a kontrole zařízení. Podle současného standardu má odstávka trvat 32 dní, technici už ale dokážou potřebné práce udělat za 29 dní. Vždy po několika letech se bloky odstaví na dva měsíce, aby mohla být provedena také kontrola tlakové nádoby reaktoru. Podle výsledků letošní mimořádně krátké odstávky stanoví elektrárna nový režim odstávek.

Zkracování kontrol v blocích umožňuje dlouhodobá modernizace zařízení. Spilka uvedl, že z letitých zkušeností také vyplynulo, že některé části není potřeba prověřovat tak často. K urychlení prací má přispět například i nový způsob otevírání víka reaktoru a lepší příprava před odstavením bloku.

Dukovany letos plánují vyrobit rekordních 14,229 miliardy kilowatthodin (kWh) elektřiny, což je zhruba o dvě procenta více než loni. V příštím roce dodávky klesnou kvůli další obnově výrobních zařízení, pak se bude výroba zase zvyšovat. V roce 2013 by se měla pohybovat kolem 16 miliard kWh.

ČTK + O.V.B.

Sdílet

Komentáře

Najdete nás na Facebooku
Odběr novinek
Server CESKAENERGETIKA.cz
Česká Energetika s.r.o. a Česká energetická asociace provozují portál www.ceskaenergetika.cz, vydávají dva časopiy z oblasti energetiky a OZE, pořádají na tato témata semináře a konference pro laickou i odbornou veřejnost.
Důležité odkazy
Spolupracujeme
Najdete nás také na
Portál www.ceskaenergetika.cz © 2011 pohání redakční systém MultiCMS. Grafické zpracování Cossi Design.