Janitza.cz

Janitza Electronics se zabývá vývojem a výrobou energeticky úsporných systémů. Je výrobcem digitálních měřidel, systémů SEMS, univerzálních multimetrů, regulátorů jalového výkonu, systémů pro řízení spotřeby, ¼ hodinového maxima a dalších přístrojů nejvyšší kvality.

KBH.cz

Společnost KBH vyrábí, dodává a instaluje komponenty pro kompenzaci jalového výkonu. Zákazníky jsou elektromontážní firmy, výrobci rozvaděčů, projektanti, velkoobchody a velkoodběratelé elektrické energie. Společnost nabízí kvalitní komponenty a služby za velice příznivé ceny.

27. ledna 2008, Autor: varner
Nezařazené články

. Češi by měli do roku 2020 víc než zdvojnásobit podíl "zelené energie".

23. ledna 2008 Česko by mělo do roku 2020 více než zdvojnásobit podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energií. Zatímco dosud činil něco přes šest procent, tak na konci příštího desetiletí by to mělo být 13 procent. Vyplývá to z balíku návrhů, který dnes zveřejnila Evropské komise. Opatření mají Evropské unii pomoci dostát ambiciózním cílům, k nimž se zavázala v rámci boje s klimatickými změnami.

Návrh, který nejspíš vyvolá řadu rozporuplných reakcí, ještě budou muset schválit členské státy i Evropský parlament. Slovensko by pak podle něj místo 6,7 procenta mělo na konci příštího desetiletí mít podíl obnovitelných zdrojů na úrovni 14 procent.

"Sedmadvacítka" se loni v březnu na summitu zavázala, že se do roku 2020 zvýší podíl obnovitelných zdrojů na 20 procent a že ve stejné době budou muset všechny pohonné hmoty mít nejméně desetiprocentní podíl biopaliv. Mezi obnovitelné zdroje jsou řazeny třeba biomasa a sluneční, větrná, či vodní energie, nepatří tam naopak jaderná energie.

Poslední kompletní a prověřené údaje o obnovitelných zdrojích jsou z roku 2005, kdy jejich podíl v EU byl 8,5 procenta. K dosažení slibovaných 20 procent tak bylo třeba rozdělit 11,5 procenta. EK to udělala tak, že vzala v potaz startovací pozici států i jejich relativní bohatství, konkrétně HDP na jednoho obyvatele.

Na rozdíl od limitů na vypouštění emisí skleníkových plynů, kde některé chudší země budou moci místo snižování emisí naopak vypouštět víc proti roku 2005, v případě obnovitelných zdrojů se podíl bude muset zvýšit ve všech. Nejmenší podíl by pak měl být na Maltě (navýšení z nula na deset procent), nejvyšší ve Švédsku (z 39,8 na 49 procent).

ČTK + O.V.B.

Sdílet

Komentáře

Najdete nás na Facebooku
Odběr novinek
Server CESKAENERGETIKA.cz
Česká Energetika s.r.o. a Česká energetická asociace provozují portál www.ceskaenergetika.cz, vydávají dva časopiy z oblasti energetiky a OZE, pořádají na tato témata semináře a konference pro laickou i odbornou veřejnost.
Důležité odkazy
Spolupracujeme
Najdete nás také na
Portál www.ceskaenergetika.cz © 2011 pohání redakční systém MultiCMS. Grafické zpracování Cossi Design.