Janitza.cz

Janitza Electronics se zabývá vývojem a výrobou energeticky úsporných systémů. Je výrobcem digitálních měřidel, systémů SEMS, univerzálních multimetrů, regulátorů jalového výkonu, systémů pro řízení spotřeby, ¼ hodinového maxima a dalších přístrojů nejvyšší kvality.

KBH.cz

Společnost KBH vyrábí, dodává a instaluje komponenty pro kompenzaci jalového výkonu. Zákazníky jsou elektromontážní firmy, výrobci rozvaděčů, projektanti, velkoobchody a velkoodběratelé elektrické energie. Společnost nabízí kvalitní komponenty a služby za velice příznivé ceny.

4. února 2008, Autor: varner
Nezařazené články

. ČEZ loni vyrobil z biomasy v ČR o 52 procent elektřiný více.

4. února 2008  Objem elektřiny vyrobené z biomasy v domácích elektrárnách skupiny ČEZ loni stoupl o 52 procent na 249 gigawatthodin. Vedle Česka vyrobil ČEZ dalších 102 GWh zelené elektřiny v polské elektrárně Skawina. Sdělil to mluvčí skupiny ČEZ Ivo Měšťánek. I přes rychlý nárůst se biomasa na celkové výrobě podílí méně než jedním procentem.

Nejvíce elektřiny z biomasy pochází z elektrárny Hodonín. S meziročním nárůstem o 85 procent na 116 GWh předstihla dosavadního největšího výrobce skupiny, polskou elektrárnu Skawinu. Ta loni vyrobila 102 GWh.

"Věřím, že dokážeme spálit v tomto roce ještě více biomasy díky úpravám v technologii, které letos budeme realizovat," řekl ředitel elektrárny Hodonín Petr Hodek.

ČEZ v Česku loni spálil 241.000 tun biomasy, v polské elektrárně se využilo 136.000 tun. Všechny zdroje spalují biomasu společně s uhlím; v Česku s hnědým, v Polsku s černým.

ČEZ, jehož většinovým vlastníkem je stát, hodlá v následujících 15 letech investovat do rozšiřování výrobního potenciálu zelené energie 30 miliard Kč. Dvě třetiny z této částky mají připadnout na výstavbu větrníků, o zbytek se podělí výstavba a modernizace hydroelektráren a elektráren na spalování biomasy.

Na domácí výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů se ČEZ podílí 58 procenty, zbytek obstarávají menší producenti. Nejčastěji využívaným typem biomasy v ČR jsou zbytky rostlinných materiálů.

Česko by mělo do roku 2020 podle návrhu Evropské komise více než zdvojnásobit podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energií. Zatímco dosud činil něco přes šest procent, na konci příštího desetiletí by to mělo být 13 procent. Mezi obnovitelné zdroje patří vedle biomasy například vodní, sluneční a větrná energie.

Výroba z biomasy v elektrárnách Skupiny ČEZ (v gigawatthodinách):

Elektrárna

2007

2006

meziroční změna (v pct.)

Tisová

41,294

31,346

32

Poříčí

79,247

57,427

38

Teplárna Dvůr Králové

12,732

2,104

505

Hodonín

115,966

62,708

85

Skawina

101,680

0

x

Zdroj: ČEZ


Internet + O.V.B.
Sdílet

Komentáře

Najdete nás na Facebooku
Odběr novinek
Server CESKAENERGETIKA.cz
Česká Energetika s.r.o. a Česká energetická asociace provozují portál www.ceskaenergetika.cz, vydávají dva časopiy z oblasti energetiky a OZE, pořádají na tato témata semináře a konference pro laickou i odbornou veřejnost.
Důležité odkazy
Spolupracujeme
Najdete nás také na
Portál www.ceskaenergetika.cz © 2011 pohání redakční systém MultiCMS. Grafické zpracování Cossi Design.