Janitza.cz

Janitza Electronics se zabývá vývojem a výrobou energeticky úsporných systémů. Je výrobcem digitálních měřidel, systémů SEMS, univerzálních multimetrů, regulátorů jalového výkonu, systémů pro řízení spotřeby, ¼ hodinového maxima a dalších přístrojů nejvyšší kvality.

KBH.cz

Společnost KBH vyrábí, dodává a instaluje komponenty pro kompenzaci jalového výkonu. Zákazníky jsou elektromontážní firmy, výrobci rozvaděčů, projektanti, velkoobchody a velkoodběratelé elektrické energie. Společnost nabízí kvalitní komponenty a služby za velice příznivé ceny.

27. ledna 2008, Autor: varner
Nezařazené články

. EU zvažuje využívání biopaliv.

4. ledna 2008  Vědci varují Evropskou unii před biopalivy. Tato alternativní paliva prý nijak nepřispívají k boji proti klimatickým změnám.

Naopak jejich rostoucí využívání působí velké škody a vede k růstu cen zemědělských produktů a potravin. Brusel proto možná odstoupí od plánu, podle něhož by měla biopaliva v roce 2020 tvořit desetinu pohonných hmot.

Že by unie mohla svůj názor změnit naznačil pro BBC eurokomisař pro životní prostředí Stavros Dimas. "Problémy v životním prostředí a sociální problémy, které způsobují biopaliva, jsou větší než jsme se domnívali. Musíme se proto pohybovat velmi opatrně," uvedl.

Dimasova slova přichází právě ve chvíli, kdy Brusel připravuje klíčový balíček, v němž by měl "konkretizovat" boj se změnami klimatu a vypočítat jak k němu budou muset přispět jednotlivé členské státy.

Biopaliva: škodlivější než ropa

Podle studie vědeckého týmu vedeného laureátem Nobelovy ceny Paulem J. Crutzenem mají biopaliva horší dopad na klima než ropa. Paliva z řepky a kukuřice mohou při spalování produkovat až o 70 procent více skleníkových plynů než ropná paliva. Je to kvůli tomu, že při jejich pěstování jsou potřebná dusíkatá hnojiva - spalování produktů z plodin tak vede k tomu, že se uvolňuje oxid dusný, známý pod označením "rajský plyn".

Ten má asi 300krát vyšší skleníkový účinek než nejběžnější skleníkový plyn, oxid uhličitý. Skleníkové plyny ze spalování fosilních paliv podle řady vědců vedou k oteplování planety a právě používání biopaliv mělo být jednou z cest k omezení jejich emisí.

Hrozba pro ekosystém

Vyšší produkce skleníkových plynů není jediná nevýhoda biopaliv. Jejich mohutná podpora evropskými dotacemi prý značně přispívá k ničení krajiny. Evropská legislativa by měla podle zástupců neziskových organizací myslet na ochranu důležitých ekosystému, jakými jsou savany nebo louky.

"Destrukce těchto přirozených likvidátorů oxidu uhličitého, by mohla vést k vyšším emisím, což by nakonec vymazalo veškeré výhody navyšování podílu biopaliv," napsali v dopise Dimasovi aktivisté. Zároveň upozorňují, že široká podpora biopalivům může vést k růst cen potravin a k problémům se zásobováním vodou, což by poškodilo především chudé. 

Dimas v reakci na varování připouští, že by bylo daleko rozumnější nedodržet stanovený cíl, než přitížit nejchudším a zničit životní prostředí. Jak ale nakonec bude evropská legislativa vypadat zůstává otázkou. Pravděpodobnost, že unie od svého cíle upustí je ale podstatně vyšší.

ČTK + O.V.B.
Sdílet

Komentáře

Najdete nás na Facebooku
Odběr novinek
Server CESKAENERGETIKA.cz
Česká Energetika s.r.o. a Česká energetická asociace provozují portál www.ceskaenergetika.cz, vydávají dva časopiy z oblasti energetiky a OZE, pořádají na tato témata semináře a konference pro laickou i odbornou veřejnost.
Důležité odkazy
Spolupracujeme
Najdete nás také na
Portál www.ceskaenergetika.cz © 2011 pohání redakční systém MultiCMS. Grafické zpracování Cossi Design.