Janitza.cz

Janitza Electronics se zabývá vývojem a výrobou energeticky úsporných systémů. Je výrobcem digitálních měřidel, systémů SEMS, univerzálních multimetrů, regulátorů jalového výkonu, systémů pro řízení spotřeby, ¼ hodinového maxima a dalších přístrojů nejvyšší kvality.

KBH.cz

Společnost KBH vyrábí, dodává a instaluje komponenty pro kompenzaci jalového výkonu. Zákazníky jsou elektromontážní firmy, výrobci rozvaděčů, projektanti, velkoobchody a velkoodběratelé elektrické energie. Společnost nabízí kvalitní komponenty a služby za velice příznivé ceny.

25. února 2008, Autor: varner
Nezařazené články

. Vláda schválila osvobození biopaliv od spotřební daně

 

25. února 2008 Čistá biopaliva a jejich vysokoprocentní směsi by měly být od roku 2009 zcela osvobozeny od spotřební daně. Vyplývá to z víceletého programu dalšího uplatnění biopaliv, který schválila vláda. Biopaliva budou daňově zvýhodněna po dobu šesti let od schválení programu Evropskou komisí.

"Vzhledem k tomu, že výroba biopaliv a tedy i výroba pohonných hmot s vyšší koncentrací biopaliv je nákladnější než výroba klasických fosilních paliv, je nutné tato paliva finančně zvýhodnit tak, aby byla zajištěna jejich konkurenceschopnost na trhu," uvádí předkládací zpráva z ministerstva zemědělství.

Státní rozpočet přijde kvůli nižšímu výběru spotřební daně v roce 2009 o více než miliardu korun, v dalších letech o ještě vyšší částku. Ministerstvo ale tvrdí, že celkový dopad bude kladný. Výpadek totiž vyrovná vyšší domácí produkt - a tedy zvýšený výběr jiných daní - díky výrobě biopaliv z domácích zdrojů. Navíc se relativně sníží dovoz ropy.

Od spotřební daně bude podle ministerského návrhu v případě vysokoprocentních směsí osvobozena pouze biosložka. Podíl fosilního paliva ve směsi zůstane zatížen plnou spotřební daní. Nulová sazba daně se bude týkat pouze paliv s vyšším obsahem biosložky, nebude se vztahovat na povinné přimíchávání, které je v Česku povinné od září 2007 pro naftu, respektive ledna 2008 pro benzin.

V roce 2010 chce mít EU podíl biopaliv na spotřebě pohonných hmot ve výši 5,75 procenta podle energetického obsahu. Již nyní je zřejmé, že pouze přimícháváním biosložky do fosilních paliv nelze cíle dosáhnout. Právě podpora vysokoprocentních a čistých biopaliv má pomoci k naplnění tohoto cíle.

Energeticko-klimatický balíček, který v lednu představila Evropská komise, počítá s desetiprocentním podílem biopaliv v pohonných hmotách v roce 2020 pro všechny státu EU. Návrh ale vyvolává odpor průmyslu i odborů, jež se bojí ztráty pracovních míst.

Někteří odborníci navíc tvrdí, že biopaliva nemají pro ekologii výrazný přínos, neboť vypouštěné emise jsou jen nepatrně nižší než u konvenčních fosilních pohonných hmot. Údajně také zvyšují ceny potravin. Experti si proto hodně slibují od druhé generace biopaliv z nepotravinových plodin, například biologického odpadu, některých travin a rychle rostoucích dřevin.

ČTK + O.V.B.

Sdílet

Komentáře

Najdete nás na Facebooku
Odběr novinek
Server CESKAENERGETIKA.cz
Česká Energetika s.r.o. a Česká energetická asociace provozují portál www.ceskaenergetika.cz, vydávají dva časopiy z oblasti energetiky a OZE, pořádají na tato témata semináře a konference pro laickou i odbornou veřejnost.
Důležité odkazy
Spolupracujeme
Najdete nás také na
Portál www.ceskaenergetika.cz © 2011 pohání redakční systém MultiCMS. Grafické zpracování Cossi Design.