Janitza.cz

Janitza Electronics se zabývá vývojem a výrobou energeticky úsporných systémů. Je výrobcem digitálních měřidel, systémů SEMS, univerzálních multimetrů, regulátorů jalového výkonu, systémů pro řízení spotřeby, ¼ hodinového maxima a dalších přístrojů nejvyšší kvality.

KBH.cz

Společnost KBH vyrábí, dodává a instaluje komponenty pro kompenzaci jalového výkonu. Zákazníky jsou elektromontážní firmy, výrobci rozvaděčů, projektanti, velkoobchody a velkoodběratelé elektrické energie. Společnost nabízí kvalitní komponenty a služby za velice příznivé ceny.

27. září 2008, Autor: varner
Nezařazené články

2. blok JE Temelín

V pátek 18. dubna 2003 bylo ve 12:00 hodin ukončeno 144 hodinové komplexní vyzkoušení 2. bloku JE Temelín.

Tato stručná zpráva prošla většinou médií téměř bez jakéhokoliv komentáře. Její obsah však značně přesahuje těchto pár strohých slov.

Komplexní vyzkoušení 2. bloku Temelína ukončilo etapu výstavby elektrárny a oba bloky dnes pracují ve zkušebním provozu. 1. blok absolvoval v těchto dnech již i první periodickou výměnu části paliva, která se bude, na obou blocích opakovat zpravidla každý rok. Po absolvování nezbytných zkoušek dosáhl druhý blok nominálního výkonu a poprvé byly tak oba bloky ETE v plném provozu. V úterý 6. května byl výkon 1. bloku 1008 MW a druhý blok pracoval s výkonem 1014 MW.

Provoz obou bloků elektrárny Temelín významně změní strukturu výroby ve zdrojích akciové společnosti ČEZ. Jestliže v roce 2001 byl podíl výroby jaderných elektráren Temelín a Dukovany v rámci ČEZ, a. s. 28 %, o rok později to bylo již 35 % a letošní podíl jaderné energetiky na výrobě elektřiny v rámci společnosti bude téměř 45 %, z toho z Temelína asi 21 %. ČEZ již o důležitých důsledcích provozu jaderných elektráren informoval. Považuji za nutné tuto informaci zopakovat.

• Temelín patří mezi nejvíce kontrolované elektrárny na světě - od roku 1990 byla elektrárna podrobena 20 prověrkám Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se sídlem ve Vídni a celé řadě dalších mezinárodních analytických skupin. Výsledkem mnoha tisíc hodin práce těchto odborníků byla doporučení ke zlepšení projektu elektrárny, která ČEZ, a. s. postupně zapracoval do projektu a realizoval.
• Za jediný rok provozu ušetří dva bloky JE Temelín přibližně 14 mil. tun hnědého uhlí a půl milionu tun kvalitního vápence nutného k odsíření. Pokud jde o odpady, pak úspora dosahuje celých 100 km3 kouřových plynů a 5 mil. tun škváry a popela.
• Souběh provozu JE Temelín a Dukovany přispěje k snížení emisí skleníkových plynů z energetických procesů o 17 procent.

Proces stavby elektrárny nebyl jednoduchý. Byl realizován bezesporu jeden z českých nejsložitějších i nejdražších projektů v podmínkách, kdy prakticky vše se v naší společnosti principiálně změnilo. Bylo nutno překonat celou řadu technických, technologických i lidských překážek, trpělivě a důsledně oponovat často jednostranným, a troufám si tvrdit i málo kvalifikovaným protestům převážně zahraničních odpůrců jaderné energetiky. Ke zdaru přispěla i trvalá podpora české veřejnosti.

Rád bych upřímně poděkoval všem, kteří svojí prací přispěli k úspěšné realizaci celého projektu. A stejně tak přeji jaderné elektrárně Temelín mnoho úspěšných let provozu. Věřím, že bude provozována na úrovni srovnatelné s JE Dukovany. Není to lehký úkol, Dukovany dlouhodobě patří mezi 25 nejlépe hodnocených jaderných elektráren na světě.

autor: Ing. Jiří Fleischhans

Sdílet

Komentáře

Najdete nás na Facebooku
Odběr novinek
Server CESKAENERGETIKA.cz
Česká Energetika s.r.o. a Česká energetická asociace provozují portál www.ceskaenergetika.cz, vydávají dva časopiy z oblasti energetiky a OZE, pořádají na tato témata semináře a konference pro laickou i odbornou veřejnost.
Důležité odkazy
Spolupracujeme
Najdete nás také na
Portál www.ceskaenergetika.cz © 2011 pohání redakční systém MultiCMS. Grafické zpracování Cossi Design.