Janitza.cz

Janitza Electronics se zabývá vývojem a výrobou energeticky úsporných systémů. Je výrobcem digitálních měřidel, systémů SEMS, univerzálních multimetrů, regulátorů jalového výkonu, systémů pro řízení spotřeby, ¼ hodinového maxima a dalších přístrojů nejvyšší kvality.

KBH.cz

Společnost KBH vyrábí, dodává a instaluje komponenty pro kompenzaci jalového výkonu. Zákazníky jsou elektromontážní firmy, výrobci rozvaděčů, projektanti, velkoobchody a velkoodběratelé elektrické energie. Společnost nabízí kvalitní komponenty a služby za velice příznivé ceny.

19. srpna 2008, Autor: varner
Nezařazené články

Česká rodinka

Dům, který byl postaven za tři měsíce

V seriálu „ČESKÁ RODINKA“ jste měli možnost poznat několik typů domů. Byly zde zastoupeny domy velké i malé, energeticky náročné i méně náročné. Společné pro ně ale bylo to, že byly postaveny z tradičních materiálů – cihel nebo pórobetonu. Tyto tradiční materiály jsou v našich zeměpisných šířkách osvědčené a nejčastěji používané.

Síla detailu

Již několik let se mění náš životní styl a upouští se od staveb velkých, dvougeneračních domů a nastupují menší, praktické a energeticky úsporné rodinné domky. Dnes již není velký rozdíl mezi cenou bytu a bungalovu, proto mnoho, především mladých lidí, volí domek před bytem. Každý chce mít i třeba jen malou zahrádku a trochu svého soukromého životního prostoru, kde si může odpočinout od denního shonu a stresu.
S ohledem na nový životní styl se tradiční materiály stávají nevyhovující. Jsou těžkopádné, stavba z nich se stává nadměrně dlouhodobou a technologie výstavby drahou. Vzpomeňme například nutnost „promrznutí“ hrubé stavby, uložení a manipulaci s desítkami těžkých palet naložených cihlami nebo hromady písku, cementu a vápna. Zedníci dnes již také nejsou nejlevnější pracovní silou. Myslíte si, že to ale jinak nejde a bude tomu vždy tak? Jsme rádi, že vám můžeme ukázat, že to jde i jinak – moderně, prakticky, lehce, rychle a levně.
Navštívili jsme rodinu, která žije v rodinném domě nedaleko Kolína. Zmiňovaný dům patří do kategorie „bungalovů“ a jeho parametry jsou:

  • zastavěná plocha 140 m2
  • obestavěný prostor 530 m2
  • půdorys 8,62 x 14,64
  • výška hřebene 5 m

Sprchový kout s toaletou

Navržen byl jako přízemní 4 + 1 s příslušenstvím a garáží. Střecha je valbová. Obytné místnosti jsou situovány k jihu, východu a západu. Příslušenství a garáž se nachází v severní části.
Spodní část stavby tvoří betonové základové pasy s železobetonovou deskou. S ohledem na dobré zakládací podmínky je toto ideální řešení. Bohužel, díky vysokému výskytu radonového nebezpečí bylo nutné použít protiradonovou hydroizolaci Penefol 750 a Lithoplast Sana.
Až do této chvíle se jedná o tradiční způsob stavby. Ovšem teď nastane ta změna, která dělá tento rodinný dům výjimečným a zajímavým. Samotná stavba je provedena za použití moderní a osvědčené technologie „Stavební deska EKO“. Tato stavební technologie v sobě spojuje několik významných prvků: vysokou izolační schopnost, nižší hmotnost, nehořlavost, je zcela ekologická, montáž je snadná a cena vynikající. Systém „Stavební deska EKO“ pochází z Anglie, kde se již před více jak 50-ti lety začal masově využívat ke stavbě rodinných domků a menších průmyslových budov. Dodnes již bylo postaveno několik desítek tisíc domků, které poskytují moderní, ekonomicky výhodné a bezpečné bydlení pro mnoho rodin.
Předcházející výčet vlastností se může zdát jako přehnaná chvála, ale není tomu tak. Vše je osvědčeno dlouholetou praxí a i tento dům je toho důkazem. Postaven byl v roce 2001 a to jako jeden z prvních v České republice. Přesto se nám nepodařilo i přes podrobnou prohlídku najít takové vady, které by nám dovolili o technologii „Stavební deska EKO“ pochybovat. Od prvního „kopnutí“ po konečnou kolaudaci uběhly pouhé tři měsíce. Dům byl postaven na klíč za 1.300.000 Kč. Jediné co nebylo v ceně byla kuchyňská linka. Použité vybavení patří do kategorie „standard“. Malá výtka z naší strany patří estetickému pojetí stavby. Stávající kombinace bílé a tmavě hnědé barvy nedává možnost domu vyniknout. Nicméně, podle slov majitelů, odpovídá jejich požadavkům. Pokud hovoříme o obyvatelích domu, celou dobu našeho pobytu se k stavbě vyjadřovali kladně a i přes naši snahu najít něco, co by rádi změnili, jsme nic nenašli. S domkem jsou zcela spokojeni.
To, že stavba byla postavena během tří měsíců a i přesto, že „nepromrzla“ nejeví známky prasklin a podobně, je dáno použitím moderní stavební technologie. I z tradičních materiálů by se za optimálních podmínek dal postavit malý dům za tři měsíce. Pokud by jsme jej ovšem nenechali „promrznout“, překvapili by nás minimálně drobné trhliny v omítce, nemluvě o vysoké vlhkosti, která by nás po nastěhování nemile obtěžovala. Technologie „Stavební deska EKO“ je prováděna zcela „suchou cestou“ a proto nám tyto problémy nehrozí.

Detail vnitřní nosné stěny

Do současné chvíle jsme se zabývali technologií stavby. Teď se zaměříme na jednu ze zmiňovaných vlastností a tou je vysoká izolační schopnost desek EKO. Nebudeme se zde zabývat matematikou a teoretickými výpočty, ale na praktickém příkladu si ukážeme, jaká je skutečná spotřeba energie v tomto domě. Vytápění je tradiční – teplovodní, radiátorové s plynovým kotlem a ohřevem TUV. Kotel je uveden do chodu přibližně v říjnu a vypnut během května. Po celou topnou sezónu je režim vytápění řízen programovatelným pokojovým termostatem. Denní teplota je nastavena na 24°C a noční na 18°C. Majitelé zjistili, že je ekonomičtější udržovat stále stejnou vyšší teplotu, nežli v době nepřítomnosti nechat klesnout teplotu na nějakých 15°C. Při tomto, na první pohled nepříliš ekonomickém způsobu vytápění jsou roční náklady na plyn 9.800 Kč. To je částka vynikající, pokud vezmeme v úvahu, že sporák v kuchyni je také plynový a okna jsou klasická dřevěná. Spotřeba elektrické energie je zhruba 9.000 Kč ročně. Jistě si dokážete spočítat, kolik oproti jiným rodinám tato domácnost ušetří ročně peněz a to i přesto, že pro to nedělá nic výjimečného. Pokud si tuto sumu vynásobíte desítkami let, budete uvažovat neustálé zdražování energií, dostanete se na velice zajímavá čísla.
Přiznáváme se, byli jsme tímto domkem nadšeni. Pokud by dostal modernější „kabát“, což je pouze věc architekta, nebylo by mu opravdu co vytknout. Jelikož nás technologie „stavební deska EKO“ velice zaujala, rozhodli jsme se vydat „Katalog rodinných domů se sníženou spotřebou energií“. V katalogu naleznete několik ukázek projektů moderně řešených domů, k jejichž výstavbě byla doporučena zmiňovaná revoluční technologie, dále mnoho rad z oblasti stavby rodinného domu. V neposlední řadě se dočtete vše o technologii samotné a budete mít možnost objednat si projekt nebo výstavbu na klíč již od 1.600.000 Kč.

Václav Horáček, horacek@ceskaenergetika.com

Sdílet

Komentáře

Najdete nás na Facebooku
Odběr novinek
Server CESKAENERGETIKA.cz
Česká Energetika s.r.o. a Česká energetická asociace provozují portál www.ceskaenergetika.cz, vydávají dva časopiy z oblasti energetiky a OZE, pořádají na tato témata semináře a konference pro laickou i odbornou veřejnost.
Důležité odkazy
Spolupracujeme
Najdete nás také na
Portál www.ceskaenergetika.cz © 2011 pohání redakční systém MultiCMS. Grafické zpracování Cossi Design.