Janitza.cz

Janitza Electronics se zabývá vývojem a výrobou energeticky úsporných systémů. Je výrobcem digitálních měřidel, systémů SEMS, univerzálních multimetrů, regulátorů jalového výkonu, systémů pro řízení spotřeby, ¼ hodinového maxima a dalších přístrojů nejvyšší kvality.

KBH.cz

Společnost KBH vyrábí, dodává a instaluje komponenty pro kompenzaci jalového výkonu. Zákazníky jsou elektromontážní firmy, výrobci rozvaděčů, projektanti, velkoobchody a velkoodběratelé elektrické energie. Společnost nabízí kvalitní komponenty a služby za velice příznivé ceny.

3. června 2008, Autor: varner
Nezařazené články

Česká rodinka - takový jiný dům

V seriálu ČESKÁ RODINKA vám dnes představíme dům zcela netradiční, narušující vžité konvence. Dům si svépomocí postavili mladí manželé se dvěma dětmi na úpatí Vrchoviny. Ač novostavba, přesto se z venku dům jeví jako velmi zdařilá rekonstrukce klasického venkovského stavení z 19. stol. obklopeného romantickou zahradou ve venkovském stylu. Celek působí příjemně a svým charakterem se naprosto přirozeně včleňuje do původní zástavby vesnice, což jistě velmi těší oko nejen památkáře, ale i správce CHKO. Ani uvnitř si nejsme jistí technikou výstavby, ani materiálem použitým na výstavbu. I vnitřek působí velmi masivním a solidním dojmem, žádné tenké “panelákové“ příčky, ale poctivá zeď. Malá, pravidelně ozmístěná okna, vnáší do prostoru dostatek přirozeného světla. Vnitřní dispozice je velmi vzdušná a překvapivě prostorná. Dům je díky své dispozici 9x15 m tzn. 135 m2 zastavěné plochy možno zařadit mezi domy střední velikosti. Je řešen bez garáže a podsklepení s prostornou půdou (105m2 užitné plochy) vybízející k dalšímu využití, bazénem a zimní zahradou čekající na zastřešení.

Usazení jednotlivých obytných kontejnerů na základové desce

Výstavba domu byla zvolena naprosto netradičně z tzv. obytných kontejnerů. Manželé zvolili obytnou sestavu ze sedmi kontejnerů 3x6m. Kuchyň 1 ks, obývací pokoj 2ks, ložnice 1ks, dětský pokoj 1 ks, šatna 1 ks a 1 ks koupelna, WC a chodba. Obytné kontejnery byly vybaveny plastovými okny s izolačním dvojsklem U = 1,4 W/m2.K a předokenními plastovými roletami, elektrickými přímotopy. Podlahy tvořily dřevotřískové desky polepené antistatickým linoleem, stěny dřevotřískové desky s povrchovou úpravou lamino – bílé. Osvětlení bylo řešeno věma zářivkami na místnost. Skelet jednotlivých buněk tvoří samonosný ocelový rám.

 

Další fáze úpravy - vyrovnání 3 cm polystyrenem na úroveň rámu obytného kontejneru a zhotovení kovového rámu k uchycení konstrukce střechy

Složení stěn z vnějšku směrem dovnitř – trapézový plech profil 18 a tloušťka 0,5 mm, Orsil desky z minerální vlny 6 cm, parotěsná zábrana, dřevotřísková deska s lamino úpravou 1,5 cm. Takto vybavené kontejnery byly umístěny na základovou desku. Uvnitř byly odstraněny dřevotřískové podlahy a nahrazeny betonovými s keramickými dlažbami, koberci a plovoucími podlahami. V kuchyni a koupelně bylo instalováno teplovodní podlahové topení a žebříček na sušení ručníků. V místnostech byly umístěny radiátory namísto el. přímotopů. Topení a ohřev TUV zajišťuje plynový kotel Dakon se zásobníkem na teplou vodu o objemu 60l. Plechové radiátory Korado byly opatřeny termostatickými hlavicemi. Na plynu se i vaří.
Původní zateplení , plus projektantem navržené dodatečné zateplení stěn v tl. 3 – 4 cm polystyrenu se zdálo manželům s výhledem do budoucna nedostatečné a k projektantem navrženým 4 cm izolace přidali ještě jednou tolik. V této fázi výstavby se vložená investice navíc velmi vyplatila, protože součet všech izolací daleko převyšoval předepsané normy. Normy jsou rok od roku stále přísnější a dodatečné zateplování o oblíbených 5 cm je zbytečným vyhazováním peněz. Pokud není použito alespoň 10 cm izolace nelze vůbec hovořit o úspoře energií . Potěšující je snad pouze nový vzhled fasády domu.


Konstrukce krovu a štítových zdí

K původním izolacím stropů a podlah bylo přidáno dalších dvacet cm minerální vlny, čímž bylo v domě vytvořeno klima, které si manželé nemohou vynachválit – v zimě je po zatopení v krátké době příjemné teplo. Teplé na dotek jsou ihned i stěny opatřené strukturovanými tapetami. Díky silné vrstvě izolace v podlaze není zima od nohou, což oceňují zejména dvě malé děti neustále si hrající na zemi. V létě je v domě zase naopak relativně chladno 20 – 25°C oproti venkovním teplotám šplhajícím se v posledních letech vysoko přes 30°C. Tomuto kýženému efektu napomáhají i předokenní rolety, které v zimě chrání okna před únikem tepla a v létě brání pronikání slunečních paprsků, které ohřívají povrchy podlah i nábytku čímž zvyšují teplotu v místnosti. Svou roli zde hraje i rozměr oken 90 x 120 cm na vžité poměry velmi malý. Pravidelným rozmístěním oken, vždy na dvou stěnách místnosti, je docíleno rovnoměrného rozložení denního světla po celé místnosti. Paní domu si chválí možné umístění pokojových květin, kterým se tu mimochodem dobře daří, kdekoliv v místnosti.
Tento teplotní komfort, jež dům nabízí je jeho velkou předností a podle slov obou manželů, kteří mají možnost porovnání mezi klasickým zděným domem z bloků, panelovým domem i starým kamenným domem, by neměnili.


Instalace teplovodního podlahového topení v kuchyni

Dům je rozdělen na denní a noční část. Obývací pokoj je propojen s kuchyní a jídelnou a je vytápěn v topné sezoně na 22°C. Protože je paní domu s dětmi na mateřské dovolené, topí se celodenně od 6.00 do 21.00 hod. Přes noc je udržována teplota 18°C, její větší snížení by přineslo větší náklady na znovu vyhřátí po ránu na požadovaných 22°C. Celý proces řídí elektrický termostat umístěný v obývacím pokoji. V noční části domu je teplota celodenně vyregulována jak velikostí radiátorů, tak termostatickými hlavicemi na 18°C. Vždy ráno krátce, ale intenzivně větrají, kvůli vlhkosti nahromaděné přes noc. Tato praktika se osvědčila po zkušenosti, kdy všichni čtyři členové rodiny spali v jedné místnosti. Docházelo k velké koncentraci vlhkosti, vydýchané jednotlivými členy, a jejímu následnému srážení na oknech. Po takovémto krátkém a intenzivním vyvětrání, i ve velmi mrazivých dnech, dojde k výměně vzduchu v místnosti a přitom dojde ke snížení teploty max. o 1°C. Mnohdy toto vyvětrání termostat ani nezaznamená.
Ke spotřebovávaným energiím ještě nutno dodat, že je celá rodina zvyklá se večer vykoupat ve vaně plné teplé vody.
Roční náklady na plyn činí 13.000,- Kč a na elektrickou energii 8.000,- Kč. V tabulce na konci článku zjistíte jak si tento dům stojí v porovnání s ostatními.

Co vás přimělo k takto netradičnímu pojetí výstavby rodinného domu a jak dlouho jste ho stavěli?
Čekali jsme rodinu a neměli jsme mnoho peněz a chtěli jsme bydlet. Tak jako spoustě jiných mladých rodin nám Finanční poradce nebyl schopen pomoci. Řešení pomohla náhoda a manželčina schopnost vidět možnost i v nemožném. Jisté firmě bylo nabízeno ke koupi osm obytných buněk, ze kterých by bylo možné udělat kanceláře i se sociálním zařízením. Firma tuto nabídku nehodlala využít a manželku při pohledu na plánek půdorysu napadlo sestavit z nich dům. Jako asi jediná si po shlédnutí obytných kontejnerů i zevnitř dokázala představit to, co dnes vidíte. Tu představu měla prý hned od začátku. Její nadšení překonalo nejen mou počáteční skepsi, ale společně jsme překonali i nedůvěru úřadů k vydání souhlasu ke stavbě rodinného domu z něčeho takového. Dům stojí, jsme v něm velmi spokojeni a nemalou měrou k této spokojenosti přispívá i fakt, že jsme si převážnou většinu udělali sami – pokrývali jsme střechu, sami se ženou jsme položili všechny dlažby a obklady, okrásky kolem oken si navrhla a zrealizovala žena sama, fasádu jsme udělali sami za pomoci jednoho profesionála, tapetování a malování už byla hračka. Výstavba od kopnutí do země po kolaudaci trvala 3/4 roku.

Šatna je přístupná z ložnice i dětského pokoje

Jaký druh energie preferujete?
Plyn. Z důvodu nenáročnosti na obsluhu a čistého provozu oproti topení tuhými palivy. Elektrické energii moc nevěříme kvůli výpadkům, je škoda že i plynový kotel je závislý při spínání na el. energii, už nás to jednou pěkně potrápilo. Díky tomu bychom chtěli kombinovat topení plynem s krbovým vytápěním. A uvažujeme také o využití sluneční energie.

Víte co je „zelená elektřina“?
Ano je to ekologicky vyrobená elektřina, při jejíž výrobě není zatěžován ekosystém Země.

A byli byste ochotni za ni připlatit?
Ano. Ale jen v případě, že to bude systémově řešeno shora. To znamená, že by odběr právě Zelené elektřiny byl v programu vlády a byl by vládou podporován. Uvědomění jednotlivých lidí a začínání pouze od sebe je výkřikem do tmy. Nejdříve musí být vláda donucena ke krokům, které by vedly k upřednostnění a využití právě takových energií nezatěžujících životní prostředí. S ohledem na budoucnost našich dětí bychom byli rádi kdyby se tak stalo.

Dětský pokoj

Víte co je“ duhová energie“?
Viděli jsme na to reklamu. Myslím že je to dceřinná společnost ČEZU, ale nevíme.

A co E.ON?
Taky nějaký nový výrobce nebo dodavatel elektřiny?

Pokud budete mít možnost volby dodavatele elektrické energie, využijete ji?
Jen v případě, že by rozdíl v ceně byl výrazný. Aby stálo za to, vyřídit si odhlášení u jednoho dodavatele a znovu se přihlásit u jiného. Plynaři i VČE si, pro nás nepochopitelně, hrají na úřady včetně úředních dnů i úředních hodin. Běhání po úřadech a snášení arogance většiny úředníků nevyhledáváme.

A co solární panely?
Před započetím stavby jsme se o ně zajímali a měli jsme zájem o ohřev TUV právě tímto způsobem, ale nerealizovali jsme jej kvůli vysoké pořizovací ceně s poměrně dlouhou návratností.

Využíváte úsporné žárovky?
Ano, v celém domě jsou instalovány v hlavních svítidlech.

A jedna otázka nám ještě nedá. Kdybyste měli možnost výměny tohoto domu za zděný učinili byste to?
Ne. Nevyměnili. Jsme rádi, že jsme se nedrželi vžitých konvencí, které dosud brání mnoha lidem alespoň vyzkoušet něco jiného. Situace se s přílivem nových materiálů ve stavebnictví a s novou politikou výrobců podstatně mění. Firmy zdarma školí
řemeslníky v používání nových materiálů. Ti pak netvrdí jako nám, že to nejde. A cihla je už přeci osvědčená a oni z ničeho jiného nedělají. A že jsme blázni? Jsme rádi, že jsme jim nevěřili a šli jsme si za svým.
Se zadostiučiněním nyní sledujeme počet přibývajících dřevostaveb z Eko desek, veloxů, polystyrénových „domů v kožichu“ jak jim říkají a spoustě dalších. A držíme palce všem těm, kteří se pro takové řešení rozhodnou, protože si myslíme že právě tudy vede cesta k úsporám spotřeb energií.

Sdílet

Komentáře

Najdete nás na Facebooku
Odběr novinek
Server CESKAENERGETIKA.cz
Česká Energetika s.r.o. a Česká energetická asociace provozují portál www.ceskaenergetika.cz, vydávají dva časopiy z oblasti energetiky a OZE, pořádají na tato témata semináře a konference pro laickou i odbornou veřejnost.
Důležité odkazy
Spolupracujeme
Najdete nás také na
Portál www.ceskaenergetika.cz © 2011 pohání redakční systém MultiCMS. Grafické zpracování Cossi Design.