Janitza.cz

Janitza Electronics se zabývá vývojem a výrobou energeticky úsporných systémů. Je výrobcem digitálních měřidel, systémů SEMS, univerzálních multimetrů, regulátorů jalového výkonu, systémů pro řízení spotřeby, ¼ hodinového maxima a dalších přístrojů nejvyšší kvality.

KBH.cz

Společnost KBH vyrábí, dodává a instaluje komponenty pro kompenzaci jalového výkonu. Zákazníky jsou elektromontážní firmy, výrobci rozvaděčů, projektanti, velkoobchody a velkoodběratelé elektrické energie. Společnost nabízí kvalitní komponenty a služby za velice příznivé ceny.

23. září 2008, Autor: varner
Nezařazené články

Ekopanely

Pokud se rozhodujeme z jakého materiálu budeme stavět, většinou volíme mezi cihlou, pórobetonem, tvárnicí nebo panelem. Tyto materiály jsou nejvíce rozšířené a používané. Nová doba si ale žádá nové technologie a materiály. Za zcela nový a v praxi využitelný můžeme považovat Ekopanel. Není z hlíny ani betonu, je ze slámy! Pokud se usmíváte a lámete nad výrobkem ze slámy hůl, počkejte se svým rozsudkem a přečtěte si tento článek. Možná se nakonec i vy zařadíte mezi spokojené uživatele tohoto ekologického stavebního prvku.

Panely z přírodních materiálů se začaly vyrábět a používat již před padesáti lety ve Velké Británii. Válkou zničená země trpěla značným nedostatkem stavebních materiálů, proto se hledal nový a levný zdroj, který by byl k dispozici v dostatečném množství. Volba padla na biomasu, přesněji slámu, která díky svým vlastnostem umožňuje výrobu odolného a trvanlivého stavebního prvku, jakým je ekopanel.
Jediným výrobcem ekopanelů v ČR a vlastně i ve střední Evropě je společnost EDS s.r.o., se sídlem v Jedousově u Přelouče. Původním záměrem majitelů byla instalace britské technologie, nakonec však společnost vyvinula a uvedla do provozu vlastní výrobní linku, a to s třetinovým nákladem než za cenu původního zahraničního zařízení. I tato skutečnost se odráží v příznivé ceně ekopanelů na českém trhu. Společnost v současné době vyrábí asi 50 000 m2 desek ročně. Nové přírodní materiály si již získaly své místo v českém stavebnictví, jmenujme např. výbornou a často používanou izolaci Climatizer Plus (drcená dřevitá hmota).

Co je ekopanel?
Lisováním za vysoké teploty a tlaku bez použití dalších přísad (např. pojiv) se obilná sláma spojuje v kompaktní výrobek – ekopanel. Slaměné jádro se pak následně polepí recyklovaným papírem. Vytlačovaný nekonečný pás se pak formátuje okružní pilou na požadovanou délku, kterou lze měnit od 1,5 do 3,6 metru. Ostatní rozměry panelů jsou neměnné. Všechny materiály použité ve výrobě jsou ekologicky zcela čisté a navíc, mají původ v obnovitelných přírodních zdrojích. Do slaměného jádra se přidává směs odpuzující hlodavce.

Vlastnosti ekopanelů
Standardní rozměry výrobku jsou 2600x1200x60 milimetrů, jak bylo výše uvedeno, délku lze zakázkově měnit od 1,5 do 3,6 metru. Hmotnost standardního ekopanelu se pohybuje od 65 do 85 kg, což odpovídá 20 až 28 kg/m2. Měrná hustota ekopanelu je 398 kg/m3, je podobná měkkému dřevu, technologie umožňuje výrobu desek s hustotou od 340 kg/m3 (lepší tepelně-izolační vlastnosti) až po 440 kg/m3 (zlepšení zvukové izolace). Navzdory pochybnostem a nedůvěře veřejnosti zkoušky prokázaly, že ekopanel je těžce hořlavý (třída C1). Výrobek totiž neobsahuje dostatek kyslíku na to, aby podporoval hoření. Od ostatních stavebních materiálů se odlišuje také tím, že neobsahuje žádná pojiva, alkoholy, terpentýny a jiné chemikálie uvolňující hořlavé výpary. Bez deformace snese zatížení 980 Mpa, což je velmi příznivá hodnota.

Konkurenceschopnost
Při srovnání celkových nákladů vychází konstrukce z ekopanelů levněji než sádrokartonové, dřevotřískové, překližkové či dřevovláknité desky. Při porovnání ceny se často zapomíná připočítat cena dodatečné izolace, montážních rámů (ekopanel je samonosný), spojovacího materiálu i vyšší pracnost. V současné době se ekopanel stále více uplatňují jako plášť dřevěných skeletových konstrukcí. Metr čtvereční zdi (vnitřní malba, ekopanel, izolace, ekopanel, standardní omítka + potřebný spojovací materiál) vychází kolem 1000 Kč, náklady na jeden ekopanel činí 180/m2.
Kde všude je možné ekopanel použít
• realizace montovaných dřevostaveb – použití pro opláštění dřevěné kostry
• příčky a půdní vestavby – ekopanely mohou nahradit klasické pevné příčky z cihlel apod.
• podhledy, pochůzné střechy, obložení stěn
• ztracené bednění
• a další

Montáž ekopanelů
Předností ekopanelů díky jejich robustnosti a pevnosti je snadná instalace bez různých podpůrných konstrukcí a izolací. Na materiál lze aplikovat štuk, dlažbu, tapety a různé nátěry. S ekopanely pracujeme podobně jako se dřevem, mohou být bez problémů vrtány, formátovány na požadované rozměry (řezné hrany nutno opatřit polepem) a spojovány vruty nebo hřebíky. Jak bude dále ukázáno, manipulace a instalace je bezpečná a rychlá, zvládnete jí i svépomocí.
K montáži a úpravě ekopanelů potřebujeme:
• přímočaré a okružní pily pro formátování, vrtačku, šroubovák
• montážní prvky – univerzální kotvicí spona, podložka pro ekopanel, spojovací materiál – podle potřeby doporučený kotevní systém (350 až 500 N)
• PUR pěnu
• odzkoušené stěrkové a spárovací hmoty pro konečnou úpravu
Důkladné rozměření je nezbytným předpokladem úspěšné instalace. Ekopanel podkládáme dodávaným plastovým profilem o šíři 6 a výšce 3 cm, který pevně upevníme pomocí vrutů a hmoždinek k podlaze. Nelze opomenout nutnou dilatační spáru u stropu, která by měla být min. 10 mm, maximálně však 15 mm.
Ekopanel nejdříve pomocí pil naformátujeme na požadované rozměry a tvar. Všechny řezy je pak nutné polepit dodávanou lepící páskou.
Pro připojení ekodesek ke stavební konstrukci a vzájemné spojování ekopanelů používáme univerzální sponu a vruty 4x50 mm. Vzdálenost mezi sponami je doporučena zhruba 50 cm, první spona od kraje zhruba 20 cm. Na styčné plochy ekopanelů nanášíme PUR pěnu.

Stavby s dřevěným skeletem

Výstavba dřevěných skeletových konstrukcí přinesla pro ekopanely další uplatnění. Na území ČR dnes již najdeme několik staveb, kde jsou ekopanely převládajícím stavebním materiálem nahrazujícím cihly a sádrokarton. Ekodesky se uplatňují při konstrukci stěn, podhledů, podlah, příček a v podkrovní vestavbě.
Konstrukce vzorového domku probíhala zhruba následovně. Na připravenou základovou desku byla natavena hydroizolace a osazena nosná dřevěná konstrukce (skelet) stěn a střechy. Ta pak byla opláštěna ekopanely. Celková tloušťka obvodové zdi činila 24 cm, mezera mezi venkovním a vnitřním ekopanelem je vyplněna vhodnou skelnou nebo minerální izolací o tloušťce 12 cm. Takto jednoduše zvyšujeme tepelný odpor stěn bez nutnosti dodatečných konstrukcí (kontaktní izolace, fasádní konstrukce). Vnitřní konstrukce jako příčky, šikmé podhledy v podkroví jsou kompletně provedeny z ekopanelů a opatřeny malbou podle požadavků zákazníka. Rozvod elektřiny po domě (kabeláž, rozvodné krabice, vypínače, zásuvky) je zapuštěn do ekopanelů. Na rozdíl od pracného zasekávání do cihelných zdí jsou potřebné drážky a otvory rychle zhotoveny pomocí ručního nářadí (mafl, drážkovací frézy, vrtačky).


 
 
 Dřevěný skeletOpláštění skeletu

Pro koho je ekopanel určen?
Snad pro každého. Jednoduchá a rychlá montáž, která nevyžaduje drahé nebo obtížně dostupné nástroje, minimum potřebných spojovacích prvků, příznivá cena a široké možnosti použití činí z ekopanelů materiál pro stavbu zahradních domků svépomocí až po realizaci rozsáhlých objektů prováděných profesionální firmou.

Často kladené otázky (FAQ)

Uvádíte, že jádro ekopanelu není propojeno lepením jako třeba dřevotřískové desky, ale pouze vysokotlace lisováno. Jak je tedy zajištěna pevnost?
To je dáno již samotným principem výroby. Celá výroba ekopanelu probíhá na jedné lince v jeden reálný čas, neexistují výrobní přestávky, výroba polotovarů, meziskladování a ostatní okolnosti, které by mohli ovlinit kvalitu výrobku (např. navlhnutí či zaprášení v meziskladu polotovarů). Slaměný balík od zemědělce je nejprve zkontrolován vlhkoměrem, balíky s nižší a vyšší vlhkostí než povolené rozmezí (podle anglické normy pro výrobu panelů) jsou vyřazeny. Slaměný balík se rozdruží a na vytřásadlech je sláma zbavena cizích příměsí, kamínků a drobných frakcí, tj. všeho, co by mohlo ohrozit kompaktnost a pevnost ekopanelu. Vytřesená sláma je vysokotlace lisována, z lisu vystupuje nekonečný pás jádra ekopanelu. Výroba je ukončena polepením a formátováním panelu.
Vyrábíme-li podobné produkty jako třeba dřevotřískové desky, je třeba vědět, že jsou vyráběny právě z třísek, suroviny, kterou je potřeba k zachování kompaktnosti a pevnosti spojit lepidlem. Jak však bylo uvedeno výše, tyto frakce o minimálních rozměrech jsou z výroby vylučovány.

Nesežerou ekopanel myši?
Ne, jako třeba u již zmiňované izolace Climatizer Plus je do ekopanelů přidávána odpuzující látka.

A co požární odolnost?
Kde je málo vzduchu, tam to málo hoří. To platí i v případě ekopanelů. Navíc, neobsahují pojiva a látky uvolňující hořlavé výpary.

Nejsou ekopanely nevyzkoušený systém?
Zdaleka ne, jak již bylo uvedeno, jejich výroba začala v Anglii již před 50 lety a má své normové standardy. Výroba ekopanelů v Čechách z nich vychází a plně jim odpovídá. Dokladem spolehlivosti produktu je i roční výroba 50 000 m2, prodávaná na českém a evropském trhu i realizované stavby z ekopanelů. Výrobek má certifkace a atesty od renomovaných českých i zahraničních zkušebních ústavů.

Kde mohu získat více informací?
Více informací, instruktážní videofilm na CD, možnost návštěvy referenčních staveb vám rádi poskytneme na emailové adrese epz@ceskaenergetika.com, na www.ceskaenergetika.com a na adrese redakce (viz. tiráž).

Miroslav Götz
gotz@ceskaenergetika.com

Sdílet

Komentáře

Najdete nás na Facebooku
Odběr novinek
Server CESKAENERGETIKA.cz
Česká Energetika s.r.o. a Česká energetická asociace provozují portál www.ceskaenergetika.cz, vydávají dva časopiy z oblasti energetiky a OZE, pořádají na tato témata semináře a konference pro laickou i odbornou veřejnost.
Důležité odkazy
Spolupracujeme
Najdete nás také na
Portál www.ceskaenergetika.cz © 2011 pohání redakční systém MultiCMS. Grafické zpracování Cossi Design.