Janitza.cz

Janitza Electronics se zabývá vývojem a výrobou energeticky úsporných systémů. Je výrobcem digitálních měřidel, systémů SEMS, univerzálních multimetrů, regulátorů jalového výkonu, systémů pro řízení spotřeby, ¼ hodinového maxima a dalších přístrojů nejvyšší kvality.

KBH.cz

Společnost KBH vyrábí, dodává a instaluje komponenty pro kompenzaci jalového výkonu. Zákazníky jsou elektromontážní firmy, výrobci rozvaděčů, projektanti, velkoobchody a velkoodběratelé elektrické energie. Společnost nabízí kvalitní komponenty a služby za velice příznivé ceny.

29. srpna 2008, Autor: varner
Nezařazené články

Elektrické topné panely s akumulací

Elektrické topné panely s akumulací

Na výstavě Amper 2004 jsem viděla vaše elektrické panely, mohu je použít do svého domku?
Samozřejmě, naše elektrické topné panely s akumulací jsou určené především na vytápění rodinných domů. Jedná se o nejpružnější vytápění, které lze provozovat v nízkém tarifu až 21 hodin denně, o víkendech dokonce po celých 24 hodin. Jde o jeden z nejkomfortnějších přímotopných systémů v současné době.

Jaká je účinnost vašich panelů? Slyšela jsem, že je skoro stoprocentní?
Elektrické topení se stoprocentní účinností zatím neexistuje, náš systém vytápění představuje cca 98 %. Teplo je předáváno do místnosti nejen konvekcí, tzn. teplo vzlíná vzhůru z panelu, ale i sáláním dlouhovlnným zářením z čelních ploch panelu. Tím se lépe dosáhne tepelné pohody místnosti, kde dochází k úspoře elektrické energie proti klasickému konvektoru.

Co znamená pojem: elektrický panel s akumulační pamětí? Co je to ta paměť?
V našich topných panelech je tepelná energie akumulovaná v topných blocích, tzv. topnicích nebo chcete-li cihlách, které jsou ze speciální keramiky nazývané MIOLIT na bázi silikátů s akumulační schopností, a ty po odpojení od sítě vydávají teplo, mají tedy „pamět“ po dobu 40 – 50 minut. To je jasná výhoda oproti klasickému pří - motopu, který vychladne záhy po vypnutí a je vám zima.

Na svůj rodinný domek mám spočítané tepelné ztráty v projektu pro jednotlivé místnosti. Mohu tyto watty použít pro vaše panely?
Ano, nemusíte utrácet za další projektovou dokumentaci se složitými výpočty tepelných ztrát, které řeší ČSN 730540, část 1 – 4 tepelná ochrana budov. Pro jistotu Vám přepočítáme – zdarma – zda jsou tepelné ztráty v místnostech odpovídající a navrhneme panely v daných výkonech (W).

Rozhoduji se pro elektrické vytápění akumulačními kamny. Když použiji vaše kamna, ušetřím na pořizovacích nákladech? A kolik?
Ušetříte a hodně. Tak např. na vybudování kompletního topného systému s výkonem zdroje 12 kW pro celý domek utratíte za akumulační kamna kolem 95 000,- Kč, použijete-li topné panely s akumulací, ušetříte cca 50 000,- Kč, tedy pořizovací náklady s topnými panely včetně řízení se budou pohybovat kolem 45 – 50 000,- Kč.

Co myslíte – včetně řízení? Vaše panely mají řídící jednotky? A jaké?
Samotné panely neobsahují řídící jednotku – termostat. Jako doporučené příslušenství nabízíme a dodáváme jednak prostorové termostaty pro ovládání jednoho panelu a dále regulátory pro skupinové ovládání. Prostorové termostaty umožňují nastavit týdenní režim ve dvou a více hodnotách, tzn. např. s nočním útlumem.

To znamená, že mohu panel zavěsit na zeď a zapojit přes termostat do zásuvky? Tak je to snadné?
Ano, přesně tak jak říkáte, odpadá vám instalace rozvodů topného média (vody, oleje, apod.) po objektu, odpadá vám starosti s odtahem spalin do komínu, odpadá vám vyvložkování komínu nehledě k jejich pravidelným tříletým revizím.

Mohu tyto panely použít i v koupelně? Vždyť jsou na elektriku?
Můžete, jak ve starých a nových zástavbách, kancelářích, provozech, chalupách i chatách, tak i do koupelny, v prostoru zóny 3, ve smyslu ČSN 33 2000-7-701, tedy min. 60 cm od hrany vany, což je dostatečná vzdálenost.

Ukázka montáže topných panelů. Montáž pomocí stojanu.

Nyní používám sazbu D26 pro akumulační kamna s 8 hod. nízkou sazbou. Musím sazbu na vaše panely změnit?
Je vhodné použít sazbu D45 nebo D46 pro přímotopné spotřebiče, kde budete mít ne 8 hodin ale 20, dnes již 21 hodin v nízkém tarifu, a o víkendech dokonce 24 hodin, ale o tom jsme již hovořili. Pak budete mo - ci využívat 21 hodin denně nízký tarif nejenom pro vytápění místností, ale i pro další spotřebiče.

V současné době mám hlavní jistič 32 A, mám jej zachovat nebo požádat o 40 A?
Naopak, podáte u svého RZ – rozvodného závodu žádost o „Změnu u stávajícího odběrného místa ze sítě nízkého napětí pro odběratele kategorie D – domácnosti a snížíte hodnotu hlavního jističe min. o stupeň, což ve vašem případě bude z 32 A na 25 A. Tím se vám sníží měsíční požadovaný paušál řádově o 100,- Kč.

Mirava vyrábí mimo elektrických panelů i elektrické ohřívače vody? Mohu je použít i v sazbě D45?
Můžete, ale vhodnější je použít sazbu D46, za předpokladu elektrického vytápění pomocí našich panelů s akumulací a zároveň použít naše elektrické průtokové ohřívače vody. Ty vyrábíme již od roku 1993, od malých průtokových ohřívačů vody typu M a MMT, dále pak elektronicky řízených VNC a zásobníkových ohřívačů typu VBN – pětilitrové a typu VZ – desetilitrové.
Ale o elektrických průtokových ohřívačích si popovídáme příště.

Mohu dostat kontakt na Vaši firmu, popřípadě na Váš internetový obchod?
Samozřejmě, zde je kontakt na naši firmu a kontakt na internetový obchod, který provozujeme:

Mirava spol. s r.o.
Za Sedmidomky 15
101 00 Praha 10
Tel. 272 770 254, 255
Fax 272 770 262
mailto:
www.mirava.cz
a internetový obchod:
http://mirava.inshop.cz


Zákazník se však dle místa svého bydliště může obrátit i na celou řadu našich obchodních partnerů – odborných velkoobchodů elektro, kteří jej též kvalitně obslouží. Kontakt na tyto partnery na požádání sdělíme.

Na dotazy odpovídal: Zdeněk Dlouhý

Sdílet

Komentáře

Najdete nás na Facebooku
Odběr novinek
Server CESKAENERGETIKA.cz
Česká Energetika s.r.o. a Česká energetická asociace provozují portál www.ceskaenergetika.cz, vydávají dva časopiy z oblasti energetiky a OZE, pořádají na tato témata semináře a konference pro laickou i odbornou veřejnost.
Důležité odkazy
Spolupracujeme
Najdete nás také na
Portál www.ceskaenergetika.cz © 2011 pohání redakční systém MultiCMS. Grafické zpracování Cossi Design.