Janitza.cz

Janitza Electronics se zabývá vývojem a výrobou energeticky úsporných systémů. Je výrobcem digitálních měřidel, systémů SEMS, univerzálních multimetrů, regulátorů jalového výkonu, systémů pro řízení spotřeby, ¼ hodinového maxima a dalších přístrojů nejvyšší kvality.

KBH.cz

Společnost KBH vyrábí, dodává a instaluje komponenty pro kompenzaci jalového výkonu. Zákazníky jsou elektromontážní firmy, výrobci rozvaděčů, projektanti, velkoobchody a velkoodběratelé elektrické energie. Společnost nabízí kvalitní komponenty a služby za velice příznivé ceny.

8. července 2008, Autor: varner
Nezařazené články

Kdo šetří (energií) má za tři

S projektem TEREZY, sdružením pro ekologickou výchovu, ušetříte nejen životní prostředí, ale i svou peněženku.

Projekt Energie, který koordinuje TEREZA, sdružení pro ekologickou výchovu, má své kořeny v roce 1992, kdy byl součástí mezinárodního projektu Air Pollution Project Europe. Od té doby se projekt Energie rozvinul až do dnešní podoby. Projekt Energie má nyní tři části: „Kdo šetří má za tři“, „Posviťme si na úspory“ a „Úsporné spotřebiče“. Už z názvů pracovních listů je patrné, že všechny tři části projektu Energie se věnují zejména úsporám. Projekt je finančně i materiálně podporován Střediskem pro efektivní využívání energie SEVEn, o. p. s. a firmou Osram. Rádi bychom se s vámi podělili o praktické návody a výstupy z pracovních listů, které mohou využít nejen žáci, studenti a potažmo celá škola, ale které jsou využitelné v každé domácnosti.
Na všechno, co člověk dělá, potřebuje energii. Mnoho z ní však spotřebováváme zcela zbytečně. Protože většina energie se získává spalováním uhlí nebo plynu, které se tvořily miliony let, je tato energie nenávratně ztracena. Naděje lidstva vkládané do atomové energie se zatím příliš nenaplnily a že v brzké době dokážeme účinně a levně využívat ostatní zdroje energie, jako slunce a vítr, to je také dost smělá myšlenka. Nejbližších 50 let, po které nás spotřeba energie vzhledem k délce lidského života aktuálně zajímá, budeme závislí právě na těch zdrojích energie, které se již nikdy neobnoví. Je proto důležité se při každém otočení vypínače nebo kohoutku ptát: „Je to opravdu nezbytně nutné? Nemohu stejnou službu dosáhnout jinak?“

Topí vám topení? A netopí zbytečně?

Přijde vám teď tato otázka tak trochu „mimo mísu“? Vždyť je přece léto! Máte jistě pravdu, ovšem i léto bývá někdy chladné a navíc, právě teď je například vhodný čas zjistit, jak (ne) fungují regulační kohouty na vašem ústředním topení…
Abychom měli doma nebo na pracovišti teplo, potřebujeme ohřát vzduch v prostoru, který obýváme. K tomu použijeme topení (horké těleso) – kamna, různé druhy radiátorů či sálače. Často bývají naše radiátory zakryté, a tak se ohřívají nejprve věci, které je zakrývají a od nich teprve vzduch v místnosti. Někdy tedy nemůže teplý vzduch přes tyto překážky proudit a cirkuluje tak převážně v místě radiátorů.
Jediné překážky, které sice brání teplu v sálání do místnosti, ale jinak jsou velmi prospěšné pro naše zdravé dýchání, jsou odpařovače vody. Jejich funkcí je zvlhčo - vat vzduch, který dýcháme a to je mnohem prospěšnější, než nepatrná ztráta energie vlivem jejich stínění. Odstraněním překážek, které brání proudění teplého vzduchu od radiátorů do místnosti, kde chceme tep - lo mít především, můžeme ušetřit až 10 % spotřeby.
Nápady, jak uspořit:
v noci zatahovat závěsy, netopit v letních měsících, regulovat topení, když opouštíme místnost na delší dobu, udržovat v místnostech teplotu 20 stupňů a hlídat její nepřekračování, zavírat dveře mezi místnostmi s rozdílnou teplotou, snížit teplotu v obývacím pokoji, než jdete spát, větrat krátce a efektivně, topit suchým dřívím.

Větrání

Nejvíce energie se spotřebuje v domácnostech a ve školách na topení. Asi 5 % této energie můžeme ušetřit správným způsobem větrání. Větrat je potřeba zvláště v místnostech, kde je pohromadě více lidí, jako například ve školních třídách. Větráme krátce asi 5 minut, ale intenzivně. Otevřeme dokořán všechna okna – vzduch v místnosti se tak rychle vymění a místnost a věci v ní se nestačí ochladit.
Máte utěsněná okna?
Už naši předkové, kteří bydleli v horských a podhorských chalupách, dbali na to, aby měli okna a dveře dobře utěsněné. Jinak by museli více topit a hlavně shánět mnohem více dřeva na topení. Na takový jednoduchý způsob jak ušetřit v dnešní době často zapomínáme. Prvotní investice do těsnění sice něco stojí, v konečném výsledku je však po zimě efekt více než příjemný.
Jak lze zjistit netěsnost oken?
Když je mrazivý a větrný den, stačí, když u okna chvíli posedíte a brzy zjistíte, zda okno těsní dobře nebo dovnitř fouká. Můžete také okna obejít s kouskem jemného papírku např. toaletního.
POZOR!!! Při těsných oknech je nutné věnovat větrání zvýšenou pozornost. Zvláště důležité je zajistit dostatečné pravidelné větrání v místnostech s plynovými spotřebiči, které spalují kyslík v místnosti a ten pak musíme dodávat pro zdravé dýchání v dostatečné míře především větráním.

Budiž světlo!
Klasická žárovka – vynález T. A. Edisona – svítí tak, že elektřina rozpálí vlákno žárovky doběla, až jasně svítí. Proto také žárovka tak pálí. Tím však vzniká spousta zbytečného tepla, které vůbec nepotřebujeme. Svítíme přece proto, abychom viděli, ne abychom se ohřáli.
Na trhu se nyní objevují moderní úsporné kompaktní zářivky, které výrazně zlepšují poměr mezi přeměnou tepelnou a světelnou energií. Oproti klasické žárovce stejné svítivosti spotřebuje tato nová úsporná zářivka jen asi 1/4 elektrické energie a navíc má až 8x delší životnost.
Velkou překážkou pro zavedení těchto úsporných zářivek ve velkém měřítku bývá jejich vyšší cena, což mnoho lidí od tako - véto úspory energie dříve odrazuje. A tak pokud nestačí ta skutečnost, že nasazením úsporného prostředku ulevíme našemuo vzduší, musíme použít argumentu peněz. Úspora elektřiny na svícení je totiž natolik výrazná, že se toto opatření v mnoha pří - padech opravdu vyplatí. Měli bychom však počítat s tím, že svícení spotřebuje pouze malou část z naší celkové spotřeby energie v domácnosti – asi 2 %. Aby se koupě úsporné a dosud drahé kompaktní zářivky opravdu vyplatila, musí být umístěna tam, kde se nejdéle svítí.

Co nám prozradí energetické štítky na obalech úsporných zářivek?
Energetické štítky: Od 1. ledna 2001 platí i v České republice povinnost označovat některé elektrické spotřebiče energetickými štítky. Z nich se zákazníci dozvědí, zda výrobek patří ve své kategorii mezi úsporné nebo méně úsporné. Nejúspornější výrobky mají označení A, výrobky, které se s úsporami pochlubit nemohou jsou označeny písmenem G. Ostatní se pohybují mezi těmito dvěma hodnotami.
Životnost žárovek a zářivek:
Životnost zářivek je na obalech udávána v letech nebo v hodinách. Pokud najdete pouze životnost v hodinách (přesnější údaj), snadno si ji můžete přepočítat na roky. Předpokládá se, že v běžné domácnosti svítí žárovka průměrně 3 hodiny denně (v zimě více, v létě méně). Abyste tedy získali životnost v letech, vydělte počet hodin třemi a získáte životnost ve dnech, dále toto číslo vydělte počtem dní v roce (365) a máte životnost vyjádřenou v letech.
Například životnost kompaktní zářivky
6000 hodin odpovídá přibližně životnosti 6 000/3= 2 000 dní a to odpovídá 2 000/365 = 5,5 letům.
Nápady, jak ušetřit:
používat úsporné zářivky, zhasínat světla, když opouštíme místnost na delší dobu, osvětlovat pouze ta místa, kde je světlo potřeba, ve dne nepoužívat těžké tmavé závěsy, používat bodové osvětlení místo lampy s několika žárovkami, nesvítit zbytečně.

Chladíme!

Téměř každá domácnost dnes již vlastní chladničku a život bez ní by si dovedla představit jen málokterá hospodyňka. I při provozu chladničky můžeme ušetřit energii – a tím uhlí potřebné k její výrobě a samozřejmě i životní prostředí.
Už při jejím nákupu bychom si měli všímat, jakou má chladnička spotřebu elektřiny, protože při mnoha letech nepřetržitého
provozu se i nepatrný rozdíl významně projeví. Nemusíte však hned ale kupovat novou chladničku, ušetřit energii můžete i tím, že budete dodržovat základní pravidla správného používání té, kterou máte doma.
Pravidla hospodárného provozu chladničky:
Při dlouhých pohledech do otevřené chladničky proudí dovnitř teplý vzduch z místnosti, což znamená pro spotřebič energetickou zátěž. Zkusme si proto již předem rozmyslet, co z chladničky chceme vyndat. Abychom žádané potraviny dlouho nehledali, musíme mít věci uloženy přehledně, nejlépe na pravidelném místě. Pokud stojí chladnička v místnosti teplejší než 20°C, spotřebuje o 6 % více energie za každý stupeň navíc! Pokud je vlhkost místnosti, ve které stojí chladnička, příliš vysoká, stoupá spotřeba elektřiny. Nezakrývejte průduchy v zadní části chladničky, aby mohl odcházet teplý vzduch od agregátu chladničky! Nestavte chladničku poblíž sporáku! Provozní teplota je vhodná u chladniček v rozmezí +5°C až +7°C. Snížení této teploty na +3°C představuje zvýšení spotřeby elektřiny o více než 15 %. Vhodná provozní teplota pro mrazničku je -18°C.

Vaření

Při vaření je několik možností, jak omezit plýtvání s energií. Jednou z nich je vařit s pokličkou, pokud to úprava pokrmu umožňuje. Vařením s pokličkou šetříte trojnásobně: čas, peníze za energii a životní prostředí. Úsporné je vaření v tlakovém hrnci. Zkuste také využít tepelnou setrvačnost elektrické plotny. Někdy stačí vypnout vařič a jídlo se dovaří na horké plotně. Energii můžete šetřit tím, že budete používat rychlovarnou konvici. Voda se v ní uvaří rychleji a teplo zbytečně neuniká do okolí, jako při běžném vaření na plotně.

 

Další informace najdete na www.uspornespotrebice.cz
Použitá literatura:
Pracovní listy Kdo šetří, má za tři, TEREZA, Praha 2001
Holubcová, König: Pracovní listy Posviťme si na úspory, TEREZA,
Praha 2001
Ilustrace: Jan Smolík

Sdílet

Komentáře

Najdete nás na Facebooku
Odběr novinek
Server CESKAENERGETIKA.cz
Česká Energetika s.r.o. a Česká energetická asociace provozují portál www.ceskaenergetika.cz, vydávají dva časopiy z oblasti energetiky a OZE, pořádají na tato témata semináře a konference pro laickou i odbornou veřejnost.
Důležité odkazy
Spolupracujeme
Najdete nás také na
Portál www.ceskaenergetika.cz © 2011 pohání redakční systém MultiCMS. Grafické zpracování Cossi Design.